Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ювілей у ювілеї

Другий Всеукраїнський конкурс із теорії музики ім. Т.С. Кравцова набув масштабу і знайшов нових фахових адресатів
02 березня, 10:25
ВИСТУПАЄ УЧАСНИЦЯ II ВСЕУКРАЇНСЬКОГО КОНКУРСУ З ТЕОРІЇ МУЗИКИ ІМ. Т.С. КРАВЦОВА НАДІЯ ХАНІС (М. КРОПИВНИЦЬКИЙ) / ФОТО ГРИГОРІЯ ГАНСБУРГА

Турніром у Харківському національному університеті мистецтв ім. І.П. Котляревського відкрилася низка урочистостей, присвячених 100-річчю одного з найстаріших музичних вишів України. Саме з цим  закладом пов’язано понад 60 років плідної праці його корифея Тараса Кравцова, що надало широкого резонансу нинішньому університетському ювілею.

Відкриваючи конкурс, ректор вишу Тетяна ВЄРКІНА підкреслила символічне значення таких фундаментальних «круглих» дат у біографії ХНУМ: «З етапами історичного становлення університету пов’язано життя та педагогічна діяльність видатних учителів, майстрів різних шкіл — композиторської, виконавської й наукової. До плеяди універсальних митців, які поєднали в собі ці школи і  впродовж усього життя засвідчували натхненну життєву та самобутню «тональність» самовираження, належить Тарас Кравцов. Його величезні талант і вагомі досягнення у творчому доробку — композиторському, науковому, педагогічному, — організаторська і музично-громадська діяльність, а також відданість мистецькій справі є взірцевими для сучасного покоління музикантів, надихають нас дбати про вітчизняну багатонаціональну культуру в найскладніших для неї соціально-політичних та економічних умовах».

До конкурсного журі входили провідні фахівці (голова — декан виконавсько-музикознавчого факультету, професор ХНУМ С.Турнєєв). На творче змагання надійшло 20 заяв від учнів III—IV курсів музичних училищ і старших класів музичних спеціалізованих шкіл Бахмута, Дніпра, Полтави, Кропивницького, Сум, Тернополя, Харкова і Чернівців. Конкурсні завдання складалися з теоретичних вправ, рефератів із праць Т. Кравцова та творчих тестів. Призові місця вибороли Юрій Седлецький (Харківська середня спеціалізована музична школа — перше місце), другу  сходинку посіла Єлизавета Сіренко (Харківське музучилище), а третьою стала Єлизавета Гросова (Дніпровський музичний коледж).

Нинішній конкурс приніс сюрпризи для організаторів. Як зазначила автор проекту конкурсу Наталія БЄЛІЧЕНКО: «На участь у подібному змаганні зважиться далеко не кожен студент, тому ймовірність випадкових людей майже повністю виключається. Гадаєте, легко створити цикл із п’яти варіацій-обробок народної пісні або, скажімо, грамотну (й водночас музикальну) гармонізацію із почерговим проведенням у кожному з чотирьох голосів висхідної й низхідної гам? Отже, саме адекватно високий рівень конкурсних робіт і став основним критерієм турнірного відбору, через це всіх учасників було допущено до фіналу. Показово, що серед переможців опинилися не лише профільні фахівці — теоретики музики, а, й студенти іншої спеціалізації: третє місце здобула піаністка Є. Гросова. На мою думку, це свідчить, що конкурс знайшов своїх «адресатів», тобто тих юних, художньо обдарованих музикантів, які мають серйозний внутрішній потяг до складної та водночас щасливої професії — теоретика-науковця».

Вагомою фазою святкування подвійного університетського ювілею став перший в історії харківського вишу Міжнародний круглий стіл «Актуальні питання методології, методики і практики викладання дисциплін музично-теоретичного циклу», географія учасників якого охопила Німеччину. Австрію, Грецію, Литву, Канаду, Китай та 10 міст України. Виступи учасників та відгуки гостей засвідчили давно назрілу потребу в регулярних проведеннях подібних методичних зібрань, що мало би сприяти зміцненню системи «школа мистецтв — училище — ВНЗ», а також впровадженню інноваційних підходів у викладанні музично-теоретичних дисциплін.

Знаком оклику в роботі цього міжнародного фахового  зібрання стала важлива ініціатива гостей щодо організації на базі ХНУМ ім. І.П. Котляревського Асоціації теорії музики та Інформаційно-методичного центру з координації навчально-методичних та творчих заходів у музичних навчальних закладах усіх рівнів акредитації.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати