Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

На пошану патріота історії України — Петра Тронька

09 грудня, 00:00
ПЕТРО ТРОНЬКО

Наприкінці листопада в Національному гірничому університеті (Дніпропетровськ) відбулись ІІ Всеукраїнські наукові Троньківські читання на пошану академіка НАН України, Героя України Петра Тимофійовича Тронька. Людям, які цікавляться історією своєї країни, її культурою, безумовно, відоме ім’я видатного історика України. Зовсім недавно він відійшов у вічність. Людяність, простота натури Петра Тимофійовича імпонувала оточуючим. І нинішні наукові читання переросли в офіційний формат. Це була тепла зустріч однодумців. Адже сам академік умів згуртувати навколо себе людей, які за покликом душі прагнули відродження і збереження історії й культури України.

Петро Тимофійович неодноразово повторював, що гірничий — єдиний технічний навчальний заклад в Україні, де сумлінно дбають про розвиток гуманітарної освіти. Проректор із навчальної роботи НГУ Юрій Хоменко розповів, як академік Петро Тронько сприяв наданню вишу статусу національного. Він запевняв, що цей статус тільки підтвердить напрацьоване.

Завідувач кафедри історії та політичної теорії НГУ, директор Інституту гуманітарних проблем, професор Віктор Пушкін згадував, що 1996 року Петру Тимофійовичу одному з перших надали звання почесного професора НГУ. Після цього були численні спільні наукові конференції, фундаментальні проекти. За його підтримки створено Інститут гуманітарних проблем НГУ. Сьогодні інституту надано ім’я академіка НАНУ, Героя України Петра Тронька. Докладніше про довголітню дружбу і співпрацю колективу з академіком розказав представлений на читаннях фільм, створений відеостудією НГУ «Юність». Учасники конференції побачили унікальні кадри, архівні записи з наукових конференцій, що відбувалися в Гірничому університеті за участю Петра Тимофійовича.

Патріот історії України завжди розумів, що розвиток краєзнавства необхідний, як повітря. Звідти не тільки знання, а й духовне виховання. Сьогодні триває робота над посібником «Основи краєзнавства», започаткована з ініціативи Петра Тронька. Його мрія незабаром здійсниться, і цей курс повернеться у виші.

Про краєзнавчий рух на Придніпров’ї розповіла доктор історичних наук, професор НГУ Ганна Швидко. Для присутніх студентів вона додала, що Петро Тимофійович усі свої заслуги й нагороди здобув не за посади, а за численні справи. Його життя може стати еталоном для майбутніх фахівців будь-якої сфери. Молодь почула й виступ онука Івана Франка — Роланда Тарасовича, який очолює заснований Петром Троньком Фонд відтворення видатних пам’яток історико-архітектурної спадщини ім. Олеся Гончара. Роланд Франко згадував про сміливість Петра Тимофійовича, який свого часу єдиний підтримав письменника Олеся Гончара під час гоніння за роман «Собор». Згодом його ж клопотанням відроджено Михайлівський Золотоверхий і Успенський собор Києво-Печерської лаври. Одним із значних здобутків Петра Тимофійовича є Музей народної архітектури та побуту під відкритим небом у Пирогові. Про роль академіка П. Т. Тронька у відродженні журналу «Краєзнавство» також розповів співробітник Інституту історії України НАНУ Олег Бажан. А проблеми й перспективи краєзнавства на Дніпропетровщині висвітлив голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України (відродженої академіком Троньком), докторант НГУ Ігор Кочергін.

Кожен, хто брав слово, говорив не лише про праці академіка, а й про щирий характер Петра Тронька. Він любив Україну та її нащадків і завжди намагався допомогти людям, які висвітлювали правду історії країни.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати