Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Ніч виборів 1999-го

Головний редактор «Дня» Лариса Івшина – один із безпосередніх очевидців вибору країни у 1999-му. Тоді – екс-прем’єр-міністр Євген Марчук – програв президентські вибори Леоніду Кучмі. Що на думку Івшиної, призвело до консервації старої еліти та відкату назад. А також до еміграції багатьох світлих умів і війни з Росією…
 
Лариса Івшина:
 
"В 1999 році на президентських виборах, які я вважаю рубіконом для нашої країни, ми підтримували кандидата, який, на мій погляд, мав шанс радикально змінити ситуацію, і вже тоді ми могли б почати свій рух до Європи. У тих умовах виграти було дуже складно, і наш кандидат програв.
На виборах 1999 року Євген Марчук сказав: «Кожен, хто хоче кандидувати в українські президенти, повинен глибоко знати усю історію українських поразок». Знати, як Україна втрачала свою незалежність. У нас було таких спроб немало, і всі вони трагічно закінчувалися."
 
Шанс 1999-го
 
Покінчити з цією системою країна мала можливість в 1999-му. Під кінець першої каденції президент Кучма мав дуже низький рейтинг, але все одно вирішив балотуватися на другий термін. Бо за п’ять років він і його оточення побудували вертикаль і накопичили ресурси, а отже – прагнули зліпити перемогу. І це могло статися тільки через брудні технології і фальсифікації. Звичайно, не без допомоги старих друзів з Москви.
 
По-перше, була розіграна «російська технологія» небезпеки від «червоної загрози» (комуністів). Якщо в Росії на президентських виборах 1996-го спаринг партнером Бориса Єльцина визначили Геннадія Зюганова, то в України для Кучми в 1999-му обрали Петра Симоненка. «У 1999 році обкатали технологію, коли людям у результаті запропонували безвихідну ситуацію між Кучмою і Симоненком, - підтверджував це народний депутат України 1,3,4,5,6,8 скликань Анатолій Матвієнко. - З точки зору моралі, Олександр Мороз у мене викликає багато питань. Він завжди все робив для того, щоб утриматися при владі. Інша справа, Євген Марчук – це зовсім інша якість політики. Чому розпалася «канівська четвірка»? Тому що Кучма розумів, що Марчук – це не Симоненко, у другому турі у нього б не було шансів переобратися».
 
По-друге, було зроблено все, щоб дискредитувати і розвали «канівську четвірку». «Феномен її полягав у тому, що це була коаліція різних політиків, - казав Євген Марчук. - Я – безпартійний, Олександр Ткаченко – спікер Верховної Ради і голова Селянської партії, Олександр Мороз – голова Соціалістичної партії, народний депутат, Володимир Олійник – безпартійний, мер Черкас. Ткаченко і Мороз були більш ліві. Як ви знаєте, є таке явище, як синергія, коли взаємно посилюючі фактори починають працювати і дають у сумі набагато більший результат, аніж проста арифметична сума. Але Олександр Мороз не витримав. Незважаючи на результат довготривалих і складних домовленостей та ухвалене остаточне рішення виставити єдиним кандидатом Марчука (усі медіа про це повідомили), він на другий день фактично розвалив «канівську четвірку». Одноосібно зібрав прес-конференцію і заявив, що продовжує президентську кампанію».
 
Тобто у Кучми знайшли спосіб як не допустити синергію, слабкою ланкою виявився Мороз. А синергія дійсно мала непогані перспективи. Проголосувати за кандидата Марчука, який балотувався на виборах під гаслом «спокійна сила» (не знаю, хто запропонував, але дуже влучно), могли не тільки ліві виборці Мороза і Ткаченка, а й правий електорат. Перед президентськими виборами Конгрес українських націоналістів на чолі з легендарною Славою Стецько схвалив рішення про підтримку кандидатури Марчука. А відомий політв’язень радянських таборів Юрій Шухевич взагалі був його довіреною особою на виборах.
Так само «за» кандидата Марчука був Левко Лук’яненко: «Коли Євген Кирилович балотувався на посаду президента в 1999 році, я підтримав його. Вважав, що зі всіх кандидатів він є найкращим. Прагнув, аби Марчук став главою держави. Переконаний, що він навів би лад в Україні. Працювавши в КДБ, той знав, що таке закон і беззаконня, як приборкати злодіїв... Моя віра в нього, у великій мірі, ще будувалася на тому, що він видав книжку "П’ять років української трагедії", де був викладений дуже глибокий аналіз становища в країні. До того часу ліпше і змістовніше за нього ніхто не написав».
 
По-третє, використовувалися інші злочинні методи. «Проти мене як кандидата в президенти здійснювали численні акції, в тому числі, фізичного характеру, - згадував Євген Кирилович. - Взяти хоча б один із випадків, який трапився в одній з областей. На дорозі, де ми мали проїжджати, були розставлені їжаки – лише досвідченість водія уберегла нас від падіння у прірву. Всілякі акції стосувалися не тільки мене, а й моєї команди, родичів. Згодом, через декілька років міністр МВС Кравченко багато в чому мені зізнався і фактично покаявся переді мною за ті речі, які вони витворяли під час виборчої кампанії 1999 року».
А ще мало хто пам’ятає, що всі ці чорні технології і фальсифікації були визнані на офіційному рівні українським парламентом. В постанові Верховної Ради від 5 листопада 1999 року зокрема говориться наступне:
«Під тиском глави держави виконавча влада усвідомлено пішла на згортання гарантованих Конституцією України прав і свобод людини і громадянина, зокрема права на вільне і свідоме волевиявлення, грубо порушила основні принципи виборчого процесу.
 
На жаль, не виконала свою місію, визначену Законом, Центральна виборча комісія. … Не знаходили будь-якої відсічі чи хоча б публічного осудження численні факти порушення виборчого законодавства. Насамперед, це:
- використання вертикалі і структур виконавчої влади, включаючи силові структури, для забезпечення перемоги Кучми Л.Д.;
- узурпація більшості засобів масової інформації, в тому числі й загальнодержавних радіо- і телеканалів, та використання їх в інтересах нинішнього Президента України і придушення незаангажованих та опозиційних засобів масової інформації;
- поширення неправдивих відомостей про кандидатів у Президенти;
- силовий тиск на значну частину виборців, їх залякування, шантаж та підкуп;
- зловживання у фінансуванні передвиборної кампанії».
Отже, Кучму вдруге протягнули у крісло президента. Варто також визнати – ґрунт для цього був сприятливий. Українське суспільство виявилося не готовим до боротьби і якісних змін. В результаті країна отримала ще п’ять років трагедії, під час яких остаточно закріпилася кланово-олігархічна система: в політику прийшли не просто гроші, а великі гроші, законність остаточно відійшла на задній план.
300x250 ad place
300x250 ad place
Delimiter 468x90 ad place

Останні відео

Всі відео

Останні новини

24 квітня, 2024 середа

Бібліотека дня

Всі книги

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати