Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

18 травня – 2 червня в Українському домі бути проходити виставка про ненасильницький спротив українців на окупованих територіях

06 травня, 15:22

Бути серед своїх і бути в окупації — це два різні способи життя і відчуття свободи. Багато українців та українок на окупованих територіях, переживаючи паспортний терор, переслідування, стирання ідентичності, беззаконня, чинять опір ворогам.  Виставка “Небачена сила” покликана продемонструвати, що ненасильницький опір є особливою і могутньою силою українців у російсько-українській війні, яка триває вже 10 років. 

З новин ми знаємо про громадський рух “Жовта стрічка”, що виник у квітні 2022 року в Херсоні, жіночий рух “Зла Мавка”, зорганізований у 2023-му в Мелітополі, які ведуть партизанську інформаційну війну. Чули про "Бойові кримські чайки" та "Атеш", які надають тактичну інформацію українським Збройним силам. Це історії не пасивності, невизначеності та байдужості, а радше незламності населення, яке опинилось в ситуації прямої загрози від російського окупанта. 

 

У спротиву — організованого чи індивідуального — багато методів та інструментів: публічна демонстрація української ідентичності та культури, викриття та присоромлення російських посадовців та персоналу, відмова від співпраці у незаконних політичних процесах (як псевдовибори), введення в оману російських солдатів, саботаж, соціальний бойкот та багато іншого. Окремо підсвічено роль жінок і їхню активність у формуванні сильної нової української ідентичності та вигадливих, інколи несподіваних методів опору. Цей опір створює перешкоди для життя і роботи росіян, де це тільки можливо.

 

Бо справа не лише в територіях, справа в людях. 

Так вже склалося історично, що український спротив завжди вигадливий і яскравий, мистецький, символічний, сатиричний, зухвалий. Відео Ukrainer із проєкту “Деокупація”, картонні карикатурні фігури російських визволителів Сергія Захарова, що стояли на вулицях Донецька 2014 року, вірусні меми Максима Паленка, відео історії про поранені об’єкти культури в Тростянці і Охтирці, зафільмовані Музейним кризовим центром у рамках проєкту “Поранена культура”, лабіринт “Делаю вид” з  плакатами кримського художника Антіка Данова, що передає шизофренічність реальності окупації, яка може варіюватися залежно від того, з ким розмовляєш і в якому місці, мистецька експозиція (співкураторка — Тетяна Філевська), в якій представлені роботи мисткинь Марії Куліковської, Алевтини Кахідзе, Лії Достлєвої, Юлії По, Еміне Зіятдінової, Юлії Данилевської  — це все приклади спротиву й опору, які можна побачити на виставці.  Динамічна структура експозиції поєднує інформаційні, мистецькі та інтерактивні елементи, і дає відчуття імерсивного досвіду. 

Мета виставки — розповісти про ненасильницький опір і надихнути як національну, так і глобальну підтримку для ненасильницького опору в Україні. 

На підтримку виставки “Небачена сила” Радіо Культура зробили проєкт “Зла Мавка. Щоденники ненасильницького опору”. Це 14 радіоісторій, створених на основі оригінальних щоденникових записів жінок різного віку та професій, які живуть в умовах окупації, і записаних акторками Галиною Стефановою, Наталією Ярошенко та Анастасією Рулою. З 29 квітня до 12 травня  записи зі щоденників учасниць жіночого руху опору на тимчасово окупованих територіях “Зла Мавка” звучатимуть ексклюзивно в денному ефірі Радіо Культура. 

Слухайте щоденники “Злих Мавок” тут: https://ukr.radio/prog.html?id=1167

Відкриття виставки відбудеться 18-го травня о 17.00,  символічно в  День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу у рамках 80 роковин депортації.

Прес показ для журналістів запланований на 17 травня, 14.00

Кураторка – Ольга Муха, УАК-Львів

Співкураторка секції мистецького жіночого спротиву – Тетяна Філевська, Український Інститут

Дизайн експозиції: Павло Білик

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати